Zbór zielonoświątkowy w Aleksandrowie Kujawskim istnieje stosunkowo niedługo. Jednakże jego powstanie można wiązać z pewnymi osobami, które przez wiele lat modliły się o Aleksandrów i pobliskie miejscowości.
Brat Kołodziejski Stanisław nawrócił się w 1935 roku we Francji, postanowił od tamtej pory głosić Boże Słowo, wrócił do Polski, z rodziną osiedlił się w Krzywosądzu, gm. Dobre Kujawskie (wówczas gmina należała do powiatu aleksandrowskiego, dziś już do powiatu radziejowskiego). Powstała pierwsza chrześcijańska (protestancka) społeczność licząca wówczas 6 osób, wierzący spotykali się w Smarglinie k/Krzywosądza. Do społeczności tej należała m.in. rodzina Niewiadomskich, mieszkających w Służewie k/Aleksandrowa Kujawskiego (wcześniej uczęszczali do organizacji Świadków Jehowy w Aleksandrowie Kujawskim). W roku 1950 córka Anny i Stanisława Kołodziejskich, Helena, poślubiła Czesława, syna Anastazji i Józefa Niewiadomskich. W ten sposób Kołodziejscy i Niewiadomscy stali się krewnymi.
Po pewnym czasie, Kołodziejscy oraz ich córka Helena z mężem wyjechali za pracą na Śląsk do Będzina, następnie na stałe osiedlili się w Bydgoszczy, gdzie zostali członkami zboru Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan. W Krzywosądzu został brat Paweł z rodziną.
Córka Niewiadomskich, Wanda, również jak jej rodzice wcześniej należała do organizacji Świadków Jehowy. W niej poznała i poślubiła swojego męża Adama Kasperowicza. Podobnie jak jej rodzice, odeszła z tej organizacji i przez jakiś czas jeździła do zboru w Smarglinie, a raz w miesiącu uczęszczała do zboru w Bydgoszczy, potem już została członkiem społeczności bydgoskiej.
W roku 1986 nawróciło się małżeństwo z Aleksandrowa Kujawskiego, Alina i Ryszard Spalińscy. W tym roku przyjęli chrzest wiary w zborze zielonoświątkowym w Słupsku. Do roku 1991 wraz z siostrą Wandą Kasperowicz, byli członkami zboru w Bydgoszczy. W lipcu 1987 r. została utworzona placówka tego zboru w Aleksandrowie Kujawskim. Miejsce zgromadzeń znajdywało się przy ulicy Cichej 24. Raz, a w późniejszym czasie dwa razy w tygodniu, odbywały się już regularne spotkania modlitewne. Przełożonym placówki został wówczas brat Idzi Kwiatkowski. Po jakimś czasie, kiedy przybyło trochę więcej osób do zboru, miejscem zgromadzeń chwilowo stał się dom siostry Hołtyn, na ulicy Drzewnej. Od lipca 1990 roku, diakon Edmund Socha zaczął odwiedzać placówkę Kościoła Zielonoświątkowego w Bydgoszczy, mieszczącą się w naszym mieście Aleksandrowie Kujawskim. W 1992 r. został powołany na p. o. pastora w Aleksandrowie Kujawskim. W urząd pastora został wprowadzony dnia 25.05.1992 r. przez Prezbitera Michała Hydzika i Pastora Włodzimierza Kobusa. Placówka Kościoła Zielonoświątkowego w Aleksandrowie Kujawskim nabyła status samodzielnego zboru w dniu 20.06.1992 r.
Pierwszy przełożony, opiekun naszego zboru brat Idzi Kwiatkowski